Nebuďte otrokom vo vlastnej firme

Veľa ľudí zastáva názor, že byť podnikateľom znamená mať slobodu. Z určitého pohľadu majú títo ľudia pravdu. Avšak keď sa nad tým lepšie človek zamyslí, zistí, že táto sloboda je za cenu 24 hodinovej práce. Pri podnikaní musí človek zvládnuť veľa pracovných profesií. Začnete podnikať, a zrazu zistíte, že ste robotník, obchodník, ekonóm, stratég, marketingový manažér, predajca, fakturant alebo aj upratovačka v jednom. Ráno vstávate zavčasu a domov chodíte o pol noci. Na začiatku bohužiaľ nie je na výber, a ak ešte aj začínate bez financií, nemáte možnosť si zaplatiť ľudí, aby to urobili za Vás. Ak to všetko robíte preto, že Vás to baví a napĺňa, ak večer zaspávate s pocitom spokojnosti, že ste sa posunuli zase o krok dopredu a ráno vstávate s úsmevom na tvári, tak je to pri rozbiehaní biznisu v poriadku.

Ak ste však unavení, nespokojní a naštvaní sami na seba, že je to len práca, ak si hovoríte, že je to na nič, a že len driete a výsledok žiadny, ak zrazu zistíte, že firme chýba vedenie a Vy ste stále len zamestnancom, ktorý nemá čas firmu viesť, tak ste sa stali otrokom vo vlastnej firme. Prišiel čas to zmeniť a niečo s tým urobiť, inak sa nič nezmení. Je potrebné urobiť zmenu, stanoviť si určité hranice. Je však len na Vás, aby ste to zmenili. Váš podnik, Váš čas, Vaše peniaze a Vaše zdravie.

Zmena

A ako to urobiť?

1) Začnite od seba – zefektívnite svoju prácu pomocou time-manažmentu a naučte sa stanoviť si priority

2) Navrhnite si systém vo firme, stanovte si kroky k zefektívneniu procesov

3) Delegujte – oddeľte nedôležité činnosti a posuňte ich na iných alebo ich obmedzte

4) Nájdite si schopných ľudí, na ktorých presuniete činnosti, aby ste ušetrený čas mohli využiť na vedenie firmy

5) Nájdite si profesionálneho kouča, ktorý Vám pomôže zmeniť svoje pracovné návyky, nastaviť si time-manažment a zaviesť systém vo firme

Ak chcete zmeniť svoje pôsobenie vo firme a potrebujete nakopnúť smerom k zmene, môže byť pre Vás správnym riešením koučing alebo mentoring. V prípade, že sa chcete dozvedieť viac neváhajte nás kontaktovať.

Leave a Reply