Podnikanie je ako šachová hra – je potrebné objektívne myslieť, aby som urobil správny krok. Rovnako ako v živote.

Hrali ste už niekedy šach alebo dámu? Ako ste pri tom rozmýšľali? Ťahali ste figúrkami náhodne alebo ste sa snažili plánovať jednotlivé kroky? Majstra sveta v šachu Garriho Kasparova sa v jednom rozhovore pýtali, koľko ťahov myslí dopredu pri šachu. Veľa ľudí si myslelo, že povie minimálne dvojciferné číslo a že práve preto je najlepším šachovým majstrom. Jeho odpoveď však prekvapila : „Najdôležitejšie v šachovej hre nie je to, na koľko krokov myslíš dopredu, ale to, ako dokážeš zanalyzovať danú situáciu.“ Trik je v tom, že musíte vedieť zhodnotiť objektívne celú situáciu. Ak totiž začnete počítať kroky, niektoré z nich môžu byť chybné a niekedy ich môže byť tak veľa, že ich ani nedokážete spočítať. A potom si z nich vyberiete najlepšiu variantu bez ohľadu na to, či sú tie kroky správne alebo nie. Preto je pri stanovovaní krokov objektivita dôležitejšia ako počet krokov. Pozrime sa, ako to prebieha v našich životoch, porozmýšľajte, ako často namiesto toho, aby ste objektívne ocenili to, čo sa deje, počítate kroky dopredu, a pritom tieto kroky nevedú ani dopredu ani dozadu. Veľakrát plánujeme cestu k našim cieľom a želaniam, rozmýšľame 5-10 ťahov dopredu, tratíme roky na to, že čakáme na správny okamih, snažíme sa riadiť všetky semafóry na diaľku a potom nás červená zastaví na prvej križovatke.

Aký to má zmysel lámať si hlavu nad desiatym semaforom, ktorý môže už byť pokazený, kým sa k nemu dostaneme. Nie je lepšie porozmýšľať o tom semafore, ktorý nám na červeno svieti práve teraz do očí? Ľudia sú paralyzovaní obrovským množstvom variánt rozvoja života. Sú paralyzovaní plánovaním a pochybnosťami. Zabúdajú, že ciele sa dosahujú ťah za ťahom a nie plán za plánom. Uvidieť situáciu jasne a objektívne spôsobí, že sa nám kroky odkryjú samé.

semafor

„Život nie je zebra zložená z čiernych a bielych pruhov, ale šachovnica. Všetko záleží na tom, ako budeme ťahať.“

V podnikaní riešite presne to isté ako pri hraní šachu. Musíte najskôr objektívne zhodnotiť danú situáciu a predvídať, a až na základe toho plánovať kroky dopredu. Keď s autom vchádzate do križovatky, už presne viete, kam máte odbočiť (dopredu ste si zhodnotili situáciu a preto viete, kam idete). Čiže ak chcem nakúpiť tovar, ktorý sa dá predať, mal by som pred kúpou vedieť či je ten tovar predajný, komu ho predám a ako za ten tovar zaplatím. Ak chcem predať službu, mal by som vedieť, či má niekto o ňu záujem, komu ju ponúknem, za akú cenu a ako pokryjem náklady. Ak chcem zobrať úver, mal by som vedieť na čo ho použijem, a ako ho budem splácať a či ho dokážem splácať.Každý krok, ktorý urobíte, je potrebné predtým než ho urobíte zhodnotiť a až potom sa posunúť k nasledujúcemu kroku. Robte uvážené kroky, premyslite si dopredu, prečo to robíte a čo tým dosiahnete. Vo všetkom je vždy určitá postupnosť a tú je potrebné dodržiavať. Preskakovaním zbytočne z miesta na miesto stratíte čas, energiu a peniaze. Správne kroky budú odrážať kvalitu Vašej práce a zvýšite tým aj svoj výkon. Pretože tak ako aj pri šachu, tak aj v podnikaní a v živote ťah, ktorý urobíte sa zapíše do piesku. Nemôžeme predsa vrátiť minulosť. Môžeme ju le len napraviť v ďalších ťahoch.

Leave a Reply